Аналіз роботи дошкільного навчального закладу 2023-2024 н. р.

Організація освітнього процесу насамперед спрямована на реалізацію основних завдань закладу дошкільної освіти, при визначенні яких було враховано: сучасність, актуальність та результати опитування педагогів, аналіз роботи за 2022-2023 навчальний  рік, а також можливості колективу:

Пріоритетне завдання: Створити безпечні умови для збереження фізичного і психічного здоров’я та ефективну взаємодію учасників освітнього процесу під час дії воєнного стану.

Освітні завдання:

  1. Створити умови для реалізації оновленого Базового компоненту дошкільної освіти як Державного стандарту, спрямованого на забезпечення освітнього результату – формування компетентностей дитини дошкільного віку.
  2. Удосконалювати шляхи організації роботи педагогічного колективу на виконання завдань пріоритетного напрямку діяльності: художньо-естетичний розвиток дошкільника (образотворчої, музичної, театральної, літературної), впроваджуючи особистісно-орієнтовані підходи в освітньому процесі.
  3. Оптимізувати шляхи процесу становлення та розвитку мовленнєвої особистості дошкільника, зокрема розвитку зв’язного мовлення, який є стрижнем будь-якого іншого виду  діяльності  (ігрової, пізнавальної, пошукової, музичної, образотворчої тощо).
  4. Забезпечити сприятливі умови для формування ігрової компетентності дошкільників, яка сприяє становленню компетентностей пізнання та взаємодії зі світом.

Реалізація освітніх завдань за новим Державним стандартом дошкільної освіти здійснюється на засадах організації особистісно-орієнтованої моделі педагогічного процесу. Методична робота в закладі дошкільної освіти проводиться за двома основними напрямками: пошук та вивчення нових технологій і методів у методичній і психолого-педагогічній літературі; їх теоретичне осмислення, апробація, аналіз та підсумки (використання в практичній роботі з дітьми). Протягом навчального року методична робота здійснювалася таким чином, щоб сформувати професійну компетенцію та збагатити інтереси, задовольнити духовні і професійні необхідності педагогів.

Вектори організації методичної роботи були спрямовані по таких напрямках:

  1. Сприяти реалізації завдань Закону України “Про дошкільну освіту ”, оновленого Базового компоненту дошкільної освіти та нормативно-правових документів про методичну роботу в  закладі дошкільної освіти шляхом вивчення, узагальнення та впровадження в практику діяльності педагогів  надбань науки, педагогічних технологій, творчого підходу до розв’язання професійних проблем з педагогічними кадрами.
  2. Формувати професійні якості у педагога як фахівця (фасилітатора), який створює умови для прояву активності дитини,  стимулює процес розвитку дитини, що є неодмінною умовою реалізації оновленого Стандарту дошкільної освіти
  3. Створити умови для реалізації соціально-педагогічного партнерства громади та всіх учасників освітнього процесу у підтримці формування компетентностей дітей дошкільного віку.
  4. Покращувати рівень сформованої життєвої компетентності дитини шляхом використання сучасних інформаційних технологій, інтерактивних форм роботи, впровадження інноваційних технологій та педагогічних ідей в освітній процес.

З метою підвищення фахової майстерності педагогів у 2023-2024 році проводилась організаційна робота. Курси при ІОППО  пройшли: вихователь-методист Балаш О.Р., практичний психолог Кукудяк І.В., вихователі: Кашуба Л.М., Бережанська І.М., Рогожа Л.Ф., Сворак Н.М., Лубашева О.М., Курій Н.В., Камінська С.С., інструктор з фізкультури Осідач Л.В., Рудницька Т.С., музичний керівник Білянська І.О., Гаврон О.І.. Впродовж 2023-2024 навчального року було атестовано 7 педагогів.

З  39 педагогів:

Вища категорія – 12

І категорія – 8

ІІ категорія – 2

Спеціаліст – 4

Тарифіковано – 12

Відповідає займаній посаді – 1

Звання «вихователь-методист» – 5

Звання «старший вихователь» – 1

Дієвою формою підвищення фахового, наукового та методичного рівня майстерності педагогів є методична робота педагогічних працівників міста, яка була організована в основному в очному форматі та деякі в дистанційному форматі. А також участь педагогів в різноманітних семінарах, вебінарах, які організовувалися обласним інститутом післядипломної освіти та на інших педагогічних платформах та форумах.

 

Інформатизація дошкільної освіти відкриває перед педагогами багато нових можливостей для широкого впровадження у педагогічну практику сучасних методичних розробок.  Під час проведення різних методичних заходів вихователь-методист Балаш О.Р. використовувала ІКТ, що дало змогу підвищити ефективність та результативність їх проведення. Вихователем-методистом широко використовувались інтерактивні методи  –  різноманітні ділові, психологічні ігри та вправи, що дозволило активізувати слухачів, перевести їх у розряд активних учасників та підвищити користь спільної праці. Проведені  форми роботи допомогли сприяти росту професійного рівня педагогів нашого закладу. Традиційно приділялась увага молодим вихователям, за якими були закріплені наставники – це творчі педагоги з багаторічним стажем. Молоді спеціалісти відповідно до планів працювали над підвищенням професійного рівня шляхом співпраці з наставниками та самоосвіти.

В дошкільному закладі діяла «Школа професійної адаптації та наставництва», керівник досвідчений вихователь Рогожа Л.Ф.,  у рамках якої було організовано роботу з підвищення рівня педагогічної майстерності молодих спеціалістів: вихователів, інструктора з фізкультури, музичного керівника (1-3 років стажу), на засіданнях відпрацьовані теми методичного та психологічного напрямку, які допомогли молодим педагогам у їхніх перших кроках професійного становлення. Безпосередньо долучилися до висвітлення окремих питань та організації перегляду різних форм практичної роботи з дітьми для молодих педагогів музичний керівник Білянська І.О., інструктор з фізкультури Осідач Л.В., практичний психолог Кукудяк І.В., вчитель-логопед Романишин Н.В. За молодими педагогами закріплені наставники:

Наставник – молодий педагог

  1. Бабельська Марія Григорівна – Тимофеєва Анна Олегівна
  2. Шуляк Оксана Миколаївна – Григорків Роксолана Олегівна
  3. Демків Орися Андріївна – Сєрова Анастасія Петрівна
  4. Білянська Ірина Олександрівна – Юрків Марія Ігорівна
  5. Осідач Любов Вікторівна – Рудницька Тетяна Степанівна
  6. Денега Мар’яна Михайлівна – Демич Уляна Любомирівна, Косенко Тетяна Ігорівна
  7. Рогожа Ліна Федорівна – Фалдина Христина Ігорівна

Педагоги-наставники використовували такі основні методи роботи наставника з молодими спеціалістами як:

  • бесіди щодо конкретних розділів педагогіки, чинних програм розвитку, навчання і виховання дітей дошкільного віку, про методики організації і проведення різних видів роботи з дітьми групи, де працює молодий педагог;
  • обмін думками стосовно нових здобутків психолого-педагогічної науки, педагогічної практики, сучасних педа-гогічних технологій, інновацій, передового педагогічного досвіду;
  • спільне моделювання системи занять і режимних моментів;
  • консультації щодо організації освітнього процесу в ДНЗ;
  • методична допомога щодо використання дидактичного матеріалу для занять;
  • взаємовідвідування занять, режимних моментів із подальшим детальним аналізом їх;
  • обговорення сучасної педагогічної літератури, творчих здобутків інших педагогів;
  • надання допомоги в роботі з дітьми з девіантною поведінкою та їхніми сім’ями;
  • залучення педагога-початківця до методичної і громадської роботи.

Молоді спеціалісти ознайомилися з організацією освітньої роботи за новим стандартом – Базовий компонент дошкільної освіти, вправлялися в складанні перспективного та поточного планування освітнього процесу, переконалися в ефективності реалізації інтегрованого підходу в побудові  та організації роботи з дошкільниками, навчилися азам організації самоосвіти, методам підвищення фахової майстерності початківців. Моделювали створення  розвивального середовища в групових кімнатах. Вчилися здійснювати аналіз та самоаналіз різних форм роботи з дітьми, планувати роботу з батьками. Педагоги акцентували увагу на проблемі: що врахувати в організації освітнього процесу в закладі освіти під час воєнного стану. Ознайомилися з трудовими функціями та професійними компетентностями вихователя, здійснювали аналіз та самоаналіз різних форм роботи з дітьми. Молоді спеціалісти укладали  портфоліо як засіб самовдосконалення педагога. Цікавим та корисним був майстер-клас щодо  специфіки роботи в інклюзивній групі. У січні був проведений Тиждень молодого педагога, заключним етапом якого була виставка-презентація улюблених занять кожного учасника. Наставниками та практичним психологом був організований проблемний семінар-лінгвопрактикум «Багатство мовлення педагога – вплив на мовленнєвий розвиток особистості дошкільника». У квітні практичний психолог Кукудяк І.В. провела тренінг «Формування лідерських якостей сучасного педагога». А в кінці навчального року відбулася презентація своїх досягнень «Скриня творчості педагога».

В роботі з молодими педагогами використовувалися інтерактивні форми: лекція-презентація, обговорення, проблемний стіл, мікродослідження, творча лабораторія, відкритий мікрофон, скриня ідей, проблемний семінар-лінгвопрактикум, експрес-інформація, створення алгоритму, практичний показ занять, презентація досягнень, тренінг.

Продовжив свою роботу постійнодіючий семінар вчителя-логопеда Романишин Н.В. Було проведено два засідання з педагогами дошкільного закладу: «Позиція та дії вихователя, що сприяють розвитку мовленнєвої компетентності» у формі рекомендацій для педагогів та «Робота з літературними творами: три прийоми» у формі семінару-практикуму для педагогів.

Рекомендації вчителя-логопеда висвітлювалися на сайті закладу та у вайбер – групах для батьків.

Активно та ефективно продовжилася організація роботи по ознайомленню педагогів з освітніми інноваціями «Школа інноваційних технологій»» (керівник вихователь-методист Балаш О.Р.). Цього року вона присвячена таким питанням як:

  • Інноваційні технології в мовленнєвій роботі з дошкільниками
  • Сучасні підходи до ігрової діяльності в умовах інноваційного розвитку дошкільної освіти

Інноваційними технологіями, які допоможуть удосконалити розвиток мовленнєвої компетентності у дітей дошкільного віку, ділилися вихователі Рогожа Л.Ф., Козенко М.В., Облогіна С.А.. Розглядалися інноваційні технології, які впроваджують педагоги закладу у своїй роботі. До організації семінару-практикуму по ознайомленню з сучасними підходами в організації ігрової діяльності в ЗДО долучилися вихователь Бережанська І.М. та пракимчний психолог Кукудяк І.В..

Продовжив свою роботу  науково-методичний семінар «БКДО – 2021. Зміст та умови реалізації» (керівник: вихователь-методист Балаш О.Р.). Цього року пріоритетними були такі питанням –  «Реалізація Державного стандарту дошкільної освіти за освітнім напрямом «Мовлення дитини»» та «Ігрова компетентність як домінанта освітнього напряму «Гра дитини»».

Робота «Школи передового педагогічного досвіду «Архітектори освітнього процесу» була присвячена проблемі «Ознайомлення з методичним посібником «Гуцульський орнамент на кераміці». Педагоги закладу мали змогу ознайомитися з досвідом роботи педагогів ЗДО №15 «Гуцулочка».

Актуальною була робота «Психолого-педагогічної вітальні», яка мала назву «Формула психічного здоров’я» під керівництвом практичного психолога Кукудяк І.В. та вихователя-методиста Балаш О.Р.  Засідання були присвячені наданню психосоціальної підтримки в умовах воєнного стану, зокрема «Психосоматика та емоції нашого тіла у дні війни, як допомогти дитині та дорослому.  Навчаємо дітей позбавлятися фізичного та емоційного напруження» (вебінар) та «Як підтримати себе у стресових умовах: 5 технік» (практичне заняття.

Продуктивним був семінар-практикум з художньо-естетичної діяльності «Творчість на кінчиках пальців».  Педагог Сєрова А.П. презентувала розвивальні ігри, які можна виготовити з підручних матеріалів.  А вихователь Карпюк Н.Л. провела майстер-клас з декоративно – ужиткового мистецтва. В результаті проведення цієї форми методичної роботи,  педагоги усіх вікових груп поповнили предметно-розвивальне середовище «Розвивального осередку» розвивальними дидактичними іграми та посібниками. А також зібрали зразки робіт з декоративного мистецтва (малювання) для дітей різних вікових груп. Наступного року плануємо продовжити семінар-практикум з декоративного мистецтва.

З метою продовження налагодження взаємозв’язку закладу дошкільної освіти та сім’ї для повноцінного розвитку дитини діяв клуб «Школа батьківства», до роботи якого були залучені вихователь-методист, практичний психолог, інструктор з фізичної культури, музичні керівники, сестри медичні старші, вчитель-логопед, вихователі. Засідання клубу проходили у формі семінару-практикуму, години запитань, моделювання ситуацій, музичного дайджесту практичного заняття, укладання пам’ятки-порадника, скарбнички порад, міні-тренінгу, тренінгу. Метою роботи клубу було: розкривати важливість ролі матері та батька у вихованні дитини дошкільного віку; створювати в сім’ї та дошкільному навчальному закладі сприятливі умови для формування компетентності дитини; актуалізувати важливість створення в сім’ї життєвого простору, що сприятиме розвитку дитини; формувати у батьків віру у можливості дитини; збереження фізичного і психічного здоров’я дітей дошкільного віку; створити умови для формування педагогіки партнерства між усіма учасниками освітнього процесу в закладі дошкільної освіти.

На засіданнях клубу порушувалися і вирішувалися такі нагальні питання як:

Адаптація без сліз: як допомогти новачку адаптуватися у групі

Психологічна підтримка дітей в умовах травмівних подій

Музичні вправи та ігри із цеглинками LEGO для дітей раннього віку

Як відволікти дитину від гаджетів

Від предмета до сюжету: складаємо розповідь разом

П’ять способів виявити любов до дитини

Зроби глибокий вдих, або опановуємо з дітьми основи дихальної гімнастики

Чим чистити зуби дошкільникам: ураховуємо вік

Школа без угаву: як навчитися весь час вчитися

Засідання клубу проводилися асинхронному та синхронному форматі.

Впродовж 2023-2024 навчального року працювала творча група над темою «Зміст та умови реалізації Базового компоненту дошкільної освіти». були напрацьовані матеріали з таких напрямів Базового компоненту:

  • Реалізація Державного стандарту дошкільної освіти за освітнім напрямом «Мовлення дитини»
  • Ігрова компетентність як домінанта освітнього напряму «Гра дитини».

Всі напрацьовані матеріали членів творчої групи готові до використання. (Звіт творчої групи додається).

Проведено засідання «круглого столу» з актуальних питань дошкілля такі як: «Стадії розвитку професійної ролі педагога. Професійний стандарт вихователя», «Значення книги у житті дитини. Як діток з книжкою подружити», «Екологічна освіта дошкільників: ідеї з-за кордону».

За традицією у січні 2024 було проведено педагогічні читання на тему «Педагогічні ідеї видатних українських педагогів та діячів минулого і сучасного». Метою педагогічних читань було: підвищити рівень освіченості та знань вихователів про видатних українських педагогів минулого та сучасного, втілення їх ідей в освіті та зокрема, в дошкіллі; дослідити про вплив національних ідей на самосвідомість та самовизначеність підростаючого покоління; спонукати поширювати та використовувати педагогічні ідеї виховання та навчання у роботі з дітьми дошкільного віку.

Також не втратили актуальність такі форми роботи як консультації та педагогічні години. На яких опрацьовувалися основні нормативно-правові документи, нормативні документи з атестації педагогічних кадрів, порядок підвищення кваліфікації педагогічних працівників, анонсувався передовий педагогічний досвід, проходили звіти та презентації, анонсувалися методичні новинки у видавництві, зібрано скарбничку педагогічних термінів «Гра дитини». Проводилася просвітницька робота по темі «Як забезпечувати якість освіти дитини в умовах воєнного стану», «Нове положення про атестацію педагогів: що змінилося», «Профстандарт вихователя: хто та як має використовувати», «Техніка продажу: вчимося презентувати власний професійний доробок», «Як сформувати культуру академічної доброчесності». Вирішувалися питання творчої самореалізації, авторитету педагогів.  Під час групових консультацій обговорювалися такі проблеми як адаптація без труднощів – місія здійсненна?, твори В.Сухомлинського для дітей: актуальність в умовах війни, музичні вправи та ігри із цеглинками LEGO для дітей раннього віку, корекція звуковимови дошкільників: мнемотехніка + музика, які зимові ягоди зміцнюють імунітет і поліпшують психічний стан, сім причин, чому варто обмежити кількість іграшок у дитини, добірка ігор та вправ для профілактики дисграфії. Ряд консультацій мали тематичний характер відповідно до тематики педагогічних рад. До проведення консультацій були залучені всі спеціалісти, які працюють у закладі.

З метою підвищення якості освітнього процесу у 2023/2024 навчальному році в закладі дошкільної освіти №23 «Дударик» використовувалися  інноваційні освітні технології та елементи інноваційних технологій.

У 2023/2024 навчальному році упроваджувались  парціальні програми для інтеграції їх змісту у різні види діяльності.Вихователь Шуляк О.М. з 1.09.2022 року  впроваджувала у своїй освітній роботі з дітьми старшого віку парціальну програму «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку на християнських цінностях» (навчальна програма та календарно-тематичний план (авторський колектив – А.Богуш, І.Сіданіч, В.Сучок). Впроваджуючи в практику інноваційні технології по роботі з дітьми, педагоги організовують заняття, як основну форму пізнавальної діяльності. Проводяться комплексні, тематичні, інтегровані, комбіновані, домінантні і ін. заняття в залежності від основних напрямків розвитку Базового компонента дошкільної освіти, що забезпечує високу продуктивність та діяльність дітей.  Розвиток дитини відбувається лише у діяльності. Тому освітній процес відбувається за умови постійної активності, позитивної взаємодії всіх учасників. Педагоги в своїй роботі використовують інтерактивні методи навчання, створюючи умови, щоб дитина мала змогу обговорювати проблеми з іншими, ставити запитання, активно діяти, досліджувати.

 

У закладі дошкільної освіти облаштовано укриття (підвальне приміщення, приміщення на 1 –му поверсі), яке відповідає усім вимогам та рекомендаціям МОЗУ та МОНУ. Оформлено демонстраційні та наочні матеріали щодо дій за сигналом «УВАГА ВСІМ!» для навчання дітей. Підібрано відповідні матеріали щодо роботи з усіма учасниками освітнього процесу по цивільному захисту населення.

У кожній віковій групі облаштовано куточки гігієни, куточки ранкового прийому, ранкових зустрічей, кутки приналежності, екрани настрою, правила групи.

 

Результативним було проведення Тижнів педагогічної творчості:

  • тиждень рухової активності, Олімпійський тиждень
  • тиждень БЖД
  • тиждень безпеки дитини
  • тиждень охорони праці
  • тиждень української писемності та мови
  • тиждень «Ангеликова школа»
  • Всеукраїнський тиждень права
  • день методичного кабінету
  • тиждень медіа-освіти
  • Міжнародний дня рідної мови
  • тиждень ігрової діяльності
  • тиждень соціальної і фінансової грамотності (за програмою “Афлатот»
  • тиждень екологічного виховання (сортування сміття)
  • тиждень краєзнавства;
  • тиждень проекту «Школа»
  • тиждень кольоротерапії
  • тиждень трудового виховання

Вихователем-методистом ЗДО були розроблені методичні рекомендації:

  • «Особливості проведення індивідуальної роботи з дітьми в закладі дошкільної освіти»
  • «Як організувати заняття з фізкультури: шпаргалка для педагогів»
  • «Як вдало провести батьківські збори»
  • «Формування в дошкільників уявлень про час за допомогою моделювання»
  • «Як ознайомлювати малюків з декоративно-ужитковим мистецтвом
  • «Ознайомлення дошкільників зі складними природними явищами»
  • «Профілактика екранної залежності в дошкільників»
  • «Як закріпити в дітей навички вимірювання»
  • «Економічний ігроленд» як технологія економічного виховання дошкільників»

Актуальні проблеми дошкільної освіти та сучасні тенденції її розвитку були охоплені засіданнями внутрісадкового методичного об’єднання, керівником якого є вихователь вищої кваліфікаційної категорії  Козенко М.В.. Розглядалися питання організації освітнього процесу в закладі дошкільної освіти під час воєнного стану, формування мовленнєвої компетентності у дітей дошкільного віку  (основні аспекти розвитку зв’язного мовлення), ігрова компетентність як домінанта освітнього напряму «Гра дитини» (розвивальні ігри), дитина йде до школи: готуємо батьків.

Проводилися відкриті колективні покази занять, розроблено методичні рекомендації, підібрано каталоги методичної літератури, підготовлено мультимедійні презентації, відбувся обмін досвідом з даних проблем, практичні заняття, семінар-практикум,  круглий стіл, бюро педагогічних знахідок, колективні перегляди, виставки-огляди, методичний діалог, коло ідей, лекція-презентація, тематичний тиждень, анкетування.

За період 2023-2024 навчального року було проведено дві тематичні педагогічні ради. В листопаді на тему  «Формування мовленнєвої компетентності у дітей дошкільного віку. Основні аспекти розвитку зв’язного мовлення». Педагоги визначили компоненти комплексного підходу до реалізації завдань мовленнєвого розвитку за освітнім напрямом «Мовлення дитини» та  ключові компетентності. Разом з вихователем-методистом уклали кейс-порадник  пріоритетних видів діяльності для формування ключових компетентностей мовленнєвого розвитку дитини дошкільного віку. Вчителем-логопедом було визначено основні методи формування мовленнєвої компетентності. Засобами формування мовленнєвої компетентності з досвіду роботи поділилася вихователь Кашуба Л.М., а вихователь Лубашева О.М. презентувала колаж результатів мовленнєвої, комунікативної та художньо-мовленнєвої компетентностей. Під час «синтезу думок» учасники педради обговорили участь батьків у формуванні мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку.

Педагогічна рада у місяці лютому була присвячена темі «Ігрова компетентність як домінанта освітнього напряму «Гра дитини». Розвивальні ігри». Директор закладу презентувала основні показники ігрової компетентності. Вихователь-методист зібрала кейс щодо розвитку ігрової компетентності дитини: 35 активностей. Практичний психолог поділилася досвідом роботи з питання: особливості ігор, організованих дорослим, зокрема розвивальні ігри.

             Впродовж року на педагогічних радах розглядалося питання щодо організації освітнього процесу в закладі дошкільної освіти під час воєнного стану, створення умов для функціонування інклюзивних груп, аналіз захворюваності та харчування  дітей за 2023 рік, створення безпечних умов функціонування ЗДО під час дії воєнного стану, підготовку роботи ЗДО в літній оздоровчий період під час дії воєнного стану, забезпечення організації внутрішньої системи забезпечення якості освіти, забезпечення наступності між дошкільною та початковою освітою в реалізації перспектив розвитку дитини, атестація педагогічних працівників у 2023-2024 навчальному році, організація в нових умовах атестації педагогічних працівників обговорювалися основні напрямки роботи закладу дошкільної освіти щодо створення безпечного середовища та профілактики булінгу (цькуванню) та попередженню насильства в сім’ї, дотримання академічної доброчесності педагогічними працівниками.

Незважаючи на часті сигнали тривоги та відключення електроенергії, освітній процес в ЗДО не припинявся, педагогами надолужено та проведено відповідні заплановані форми роботи з вихованцями та батьками. Адміністрація створила належні безпечні умови для функціонування ЗДО в умовах воєнного стану.