Смачні овочі, або формуємо здорові харчові звички дитини
Смачні овочі, або Формуємо здорові харчові звички дитини Опануєте, у якій кількості дитина має вживати овочі; як подавати овочі в закладі дошкільної освіти; як здоров’я дитини залежить від наявності в раціоні овочів. В осінньо-зимовий період організм дитини особливо потребує вітамінів, тож проконтролюйте кількість овочів у сезонному меню дитсадка, а батьків поінформуйте про наповнення дитячого раціону овочами
Овочі — джерело вітамінів, мікро- та макроелементів, органічних кислот. Овочі поліпшують процес травлення, підтримують кислотно-лужний баланс та рідинний обмін в організмі. У кулінарії використовуємо їх для приготування перших і других страв, холодних закусок, соусів, гарнірів до страв із м’яса та риби. Класифікація овочів Залежно від того, яку частину рослини споживаємо, поділяємо овочі на такі дві групи*: вегетативні: їстівна частина — бульби, коріння, стебла, листя; генеративні, або плодові: їстівна частина — плоди та насіння. * Державний стандарт України 2175-93 «Овочі. Терміни та визначення».
Раціональне харчування в закладі дошкільної освіти передбачає обов’язкове складання примірного чотиритижневого сезонного меню відповідно до сезонних продуктів харчування. У різні сезони можна пропонувати свіжі, морожені, сушені та квашені овочі. У дитячому харчуванні використовуємо такі овочі: картоплю — багата на крохмаль; цінне джерело вітамінів С, Р, групи В, каротину; моркву — джерело каротину, калію, заліза, фосфору, магнію, проте містить мало вітаміну С; буряк — багатий на вуглеводи, клітковину, органічні кислоти, мікро- та макроелементи, особливо калій, кальцій, магній, залізо; різні види капусти — містять велику кількість цукрів, вітамінів, солей калію, фосфору, заліза; гарбуз — багатий на цукри за низького вмісту крохмалю, β-каротин та такі мікроелементи, як мідь та фтор; кабачки — містять солі калію; баклажани — мають багато цукрів, клітковини, пектинів; огірки — містять велику кількість води; томати (помідори) — багаті на калій, залізо, мідь, вітамін С та β-каротин; містять яблучну та лимонну кислоти; солодкий перець — багатий на вітамін С; містить вітаміни групи В, калій, цукри; боби, квасолю, зелений горошок — багаті на рослинні білки, вітамін С, фосфор; цибулю, часник — містять фітонциди, ефірні олії та вуглеводи; петрушку — джерело ефірних олій; її корінь містить цукри та крохмаль, калій, кальцій, залізо; кріп — містить вітамін С, залізо та ефірні олії. Денні норми споживання Овочі незамінні в дитячому раціоні, тому дитина щодня має отримувати їх у відповідній кількості. + Норми споживання овочів однією дитиною у закладах дошкільної освіти затверджені Постановою № 305. Узгоджено кількість порцій на тиждень, масу овочів, що залежить від кількості днів перебування дитини в закладі дошкільної освіти, кратності харчування та віку дитини.