Стан розвивального середовища

Реалізація змісту освітніх ліній Базового компоненту дошкільної освіти передбачає забезпечення цілісного підходу до формування основних компетенцій дошкільника. Оптимізувати процес набуття дітьми базових компетенцій можна лише за умови створення розвивального середовища, яке сприяє   комфортному перебуванню дитини у  закладі та розвитку природних здібностей. Предметно – практичне забезпечення та методичний супровід роботи кожної групи стимулює спілкування дитини з оточенням протягом дня. Тому безперечно свідчить проведений у закладі конкурс-огляд «На краще розвивальне середовище». Педагоги добре підготувалися до нового навчального року. В усіх групах створені належні умови для здійснення освітнього процесу з дітьми та організації роботи ЗДО в період дії воєнного стану. Освітнє розвивальне середовище відповідає вимогам та рекомендаціям МОЗУ та МОНУ щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти під час дії воєнного стану. Створені осередки предметно-ігрового  та розвивального середовища відповідають віковим особливостям дітей, відповідають сучасним вимогам суспільства, спонукають дітей до розгортання самостійних видів діяльності. А також об’єднані за функціональними ознаками відповідно до різних видів предметно – ігрової діяльності. Освітнє розвивальне середовище забезпечує основні види діяльності дітей дошкільного віку через роботу у парах, малих групах, індивідуально.

У закладі дошкільної освіти облаштовано укриття (підвальне приміщення, приміщення на 1 –му поверсі), яке відповідає усім вимогам та рекомендаціям МОЗУ та МОНУ. Оформлено демонстраційні та наочні матеріали щодо дій за сигналом «УВАГА ВСІМ!» для навчання дітей. Підібрано відповідні матеріали щодо роботи з усіма учасниками освітнього процесу по цивільному захисту населення.

У кожній віковій групі облаштовано куточки гігієни, куточки ранкового прийому, ранкових зустрічей, кутки приналежності, екрани настрою, правила групи.

На заключному засіданні члени журі одноголосно вирішили:

  • оскільки Конкурс-огляд відбувається в умовах дії воєнного стану і у всіх вікових групах створені задовільні умови для безпечної організації освітнього процесу у 2023-2024 навчальному році – не призначати призові місця;
  • педагогам групи №7, №8, №9 оголосити подяку за зроблені ремонти в групових приміщеннях;
  • відзначити групи №3, №7, №8, №12, №5 за облаштовані кутки з наочними матеріалами як діяти в укриттях;
  • всім педагогам закладу оголосити подяку за належну підготовку до нового 2023-2024 навчального року в період дії воєнного стану.

Проводився Конкурс-огляд «Куток ігрової діяльності: розвивальні ігри» в групових приміщеннях закладу дошкільної освіти, який посприяв удосконаленню розвивального середовища закладу в цілому і кожної групи зокрема та частково реалізував завдання створення різноманітного розвивального предметно-ігрового середовища, яка буде сприяти оптимізації пізнавальної активності дітей дошкільного віку.

Головною метою Конкурсу було: вдосконалити розвивальне середовище закладу дошкільної освіти в цілому й кожної групи зокрема.

Облаштування кутка ігрової діяльності: розвивальні ігри в групових приміщеннях закладу дошкільної освіти відповідає методичним рекомендаціям та вимогам, розробленими в Положенні. Така форма роботи сприяє створенню різноманітного розвивального предметно-ігрового середовища, яка буде сприяти оптимізації пізнавальної активності дітей дошкільного віку. Місця розташування кутків ігрової діяльності в групових приміщеннях передбачають вільний доступ до всіх представлених матеріалів, відповідають інтер’єру кімнат, віковим особливостям. Змістовно насичені та наповнені відповідними дидактичними посібниками, іграми, настільними іграми: мозаїка, лото, настільно-друкованими іграми, конструктивними іграми, іграми-бродилками, інтелектуальними іграми, головоломками, шахами, шашками тощо, які раціонально розміщені,  безпечні та комфортні. Підбір ігор та матеріалів для кутка екологічно чистий.  Педагогами виготовлено багато ігор та дидактичних посібників з покидькового матеріалу. Серед них – посібники на розвиток дрібної моторики, на розвиток сенсорних еталонів, логічні завдання, з розвитку мовлення дитини тощо. Вони сприяють розвитку у дошкільників мислення, уяви, уваги, мовлення, дрібної моторики рук; засвоєння сенсорних еталонів.

В інклюзивних групах №6, №14, №11. №5, №1, №7 виготовлено дидактичні ігри та посібники для дітей з особливими освітніми потребами.

У групових кімнатах вдалося створити різноманітне розвивально – ігрове середовище, яке буде спрямоване на оптимізацію пізнавальної активності.

На заключному засіданні члени журі одноголосно винесли рішення:

– відзначити облаштування та наповнення кутків ігрової діяльності: розвивальні ігри в групових приміщеннях закладу дошкільної освіти  та визначити переможців Конкурсу-огляду

І місце серед молодших груп – група №1 «Ромашка» (вихователі

Ткачук Н.В., Бережанська І.М.)

І місце серед середніх груп – група №14 «Соняшник» (вихователі Камінська С.С., Стиранка Г.Д.)

І місце серед старших груп – група №11 «Веселка» (вихователі

Карпюк Н.Л., Гринчищин О.П.)

– оголосити подяку за належну  підготовку до Конкурсу-огляду

педагогам всіх вікових груп закладу дошкільної освіти.

В процесі підготовки до педагогічної ради на тему «Формування мовленнєвої компетентності у дітей дошкільного віку. Основні аспекти розвитку зв’язного мовлення» педагогами було поповнено предметно-ігрове середовище дидактичними іграми та посібниками для формування у дітей дошкільного віку мовленнєвої компетентності, зокрема розвитку зв’язного мовлення відповідно до вікової групи.

На території закладу облаштована екологічна стежка, метеомайданчик, майданчик безпеки вуличного руху, городи. Для активного залучення дітей до читання у квітні 2024 року встановили «хатинку» «Буккросинг».

Впродовж навчального року команда психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами працювала над створенням належних умов для функціонування інклюзивних груп в закладі. Розроблено достатньо дидактичних ігор та  посібників для корекційно-розвиткової роботи в групових приміщеннях та в ресурсній кімнаті.

Організовувались виставки та огляд-конкурс готовності груп до нового навчального року, виставка з природного та покидькового  матеріалу «Золоті фарби осені»;  “Ой ти, зимонько-зима”; тематичні виставки малюнків: «З Україною в серці», «Козацькому роду – нема переводу» «Подарунки від святого Миколая», «Різдво на порозі!», «Зацвіла в долині червона калина», “Христос Воскрес! Радіє світ!”; конкурс-виставка новітніх дидактичних  посібників з питань формування мовленнєвої та ігрової компетентності

; конкурс серед вихованців «Читаємо «Кобзар»; виставка “Ярмарок педагогічних ідей та технологій”; конкурс-огляд «Найкраще розвивальне середовище»; конкурс-огляд «Куток ігрової діяльності: розвивальні ігри», організовувались майстер-класи по виготовленню оберегів для захисників України.

Результативним було проведення Тижнів педагогічної творчості.